PROMAŠENA SLOBODNA BACANJA ZA PORAZ MEGE U BELGIJI, DEBITOVAO REBIĆ

Košarkaši Mega Leksa su se sa porazom na gostovanju protiv belgijskog Telenet Ostendea sa 82:74 (16:21, 28:22, 23:17, 15:14), oprostili od plasmana u narednu Košarkaške Lige šampiona. Posle plus 10 u prvoj četvrtini i vođstva na 7 minuta do kraja, košarkašima Mege je ponestalo koncentracije u finišu meča. U kratkom periodu su promašili 6 slobodnih bacanja (ukupno 11), što je domaća ekipa umela da kazni i da dođe do konačnog trijumfa. Trener Mega Leksa na ovom meču nije mogao da računa na povređene Marka Tejića i Radovana Đokovića dok je zvaničan debi imao Nikola Rebić, koji je za 11 minuta na parketu imao 4 poena i 3 skoka.

Najefikasniji u redovima Mega Leksa su bili Ognjen Jaramaz sa 15 i Jovan Novak sa 14 poena, dok se u belgijskom timu istakao Raško Katić sa 25 poena. Posle 13 kola u D grupi Lige šampiona, Mega Leks je ostao na 4 pobede, čime je izgubio i teoretske šanse za plasman u narednu fazu takmičenja.

Dejan Milojević je započeo meč sa sledećom petorkom: Novak, Mušidi, Zagorac, Spasojević i Kaba. Mega odlično otvara meč sa serijom 0:8 uz zakucavanje Kabe i 2 koša Spasojevića, nateravši trenera Ostendea da zatraži tajm-aut već posle 2 i po minuta. Ostende postiže prve poene na meču nakon 3 minuta igre ali posle nove ukradene lopte i polaganja Novaka, Mega Leks stiže do plus 10, 4:14. U igru ubrzo ulazi Nikola Rebić koji prvo pogađa jedno slobodno bacanje a potom i trojku. Mega u finišu promašuje nekoliko šuteva pa se prva četvrtina završila sa 16:21.

Druga četvrtina počinje serijom Ostendea 15:2 za plus 8 za domaću ekipu, koju košem prekida Mušidi. Ostende nastavlja da pogađa za najvećih plus 11, 38:27 u 26. minutu. Mega je posle toga zaigrala daleko bolje na obe strane terena, agresivnom odbranom je naterala igrače Ostendea na nekoliko izgubljenih lopti, da bi zakucavanjem Jaramaza uz faul prešla u vođstvo, 42:43. Na poluvreme se otišlo sa 44:43.

Posle pauze na poluvremenu, treći period bolje započinje Ostende koji posle nekoliko minuta igre stiže do plus 7, 54:47. Mega uspeva da uspostavi kontrolu, smanjuje na 3 poena  razlike, ali Katić se odlično snalazi u reketu Mege pa uspeva da održi prednost Ostendea za 67:60 pred poslednjih 10 minuta igre.

Na početku četvrte četvrtine Marelja i Zagorac pogađaju trojke a posle ukradene lopte i moćnog zakucavanja Jaramaza, Mega vodi sa 67:68. Usledio je period sa malo poena na obe strane a kod rezultata 73:70 za domaću ekipu, igrači Mege promašuju nekoliko šuteva i čak 6 slobodnih bacanja, što domaća ekipa kažnjava za konačnih 82:74.

Naredni meč Mega Leks igra u nedelju od 19 časova kada će u okviru 19. kola ABA lige u Sremskoj Mitrovici dočekati Zadar.

Telenet Ostende: Lambreht, Volden 6, Mvema 2, Kešelj 10, Žile 3, Salumu 8, Katić 25, Bukiču 9, Đorđević 15, Jagodić-Kuridža, Kestelot, Njubil 4.

Mega Leks: Mušidi 6, Rebić 4, Jaramaz 15, Spasojević 4, Glogovac, Kaba 7 (9 skokova i 3 ukradene lopte), Zagorac 13 (5 skokova), Čančar 2, Simeunović 2, Novak 14, Kapetanović, Marelja 7.