Srbija – Slovenija 74:92

Slovenija, Eurobasket 2013, meč za plasman: Srbija – Slovenija 74:92

Reprezentacija Srbije poražena je u Ljubljani u duelu za plasman na Evropskom prvenstvu od domaćina „Eurobasketa 2013“ i u poslednjem meču na šampionatu (subota, 17:30) boriće se za sedmo mesto i imati poslednju priliku da izbori učešće na Svetskom prvenstvu sledeće godine u Španiji. Izabranici selektora Dušana Ivkovića nisu uspeli da se u kratkom vremenskom roku oporave od teškog poraza u četvrtfinalu, ponovo su dozvolili rivalu da prilično lako stekne ogromnu prednost koju je u nastavku susreta bilo veoma teško dostići. Slovenački tim je pre svega zahvaljujući sjajnom šutu za tri poena u prvom poluvremenu ostvario visoko vođstvo koje mu je omogućilo da do kraja susreta igra mnogo mirnije i stigne do triumfa:Srbija – Slovenija 74:92 (16:30, 19:23, 20:18, 19:21).

Startna petorka našeg tima sa nedovoljno oporavljenim Stefanom Markovićem uspela je da povede 6:2 na početku susreta. Međutim, ubrzo je usledila serija selekcije Slovenije od 15:1 koju je inicirao trojkom Boštjan Nahbar, a nastavila braća Zoran i Goran Dragićrealizacijom brzih kontranapada za vođstvo 7:17 u sedmom minutu. Na kraju prve četvrtine u kojoj je naš tim primio čak 30 poena, bio je primoran da se suoči sa ozbiljnim zaostatkom (16:30). Nešto agresivnije zaigrali su izabranici selektora Ivkovića na startu drugog perioda. Nemanja Nedović je postigao prvu trojku, a posle presečene lopte i zakucavanja Đorđa Gagića, Srbija je uspela da neznatno smanji rezultatski defcit (23:33). U finišu prvog poluvremena razigrao se kapitenNenad Krstić postigao u kratkom intervalu 10 poena, ali to protiv slovenačkog tima koji je šutirao iza linije 6,75 odličnih 12-7 i bio nadmoćniji u skok igri nije previše pomoglo u prvih 20 minuta susreta – 35:53.

Slovenački tim je do rekordnog vođstva stigao u 24. minutu – 37:60. Tek tada su reprezentativci Srbije namentnuli željeni ritam, pojačali igru u odbrani, uspostavili ravnotežu u skoku i 28. minutu prekoVasilija Micića, Đorđa Gagića i Raška Katića uspeli da gotovo prepolove zaostatak – 51:64. Sve nade našeg tima da mogu još više da ugroze prednost domaće ekipe, raspršili su novim trojkama Jaka Blažič i Zoran Dragić posle čega je selekcija Slovenija ponovo stekla ogromnu zalihu – 61:81, što joj je omogućilo da mirno privede utakmicu kraju i stigne do ubedljivog trijumfa- 74:92.

SRBIJA: Nedović 8, Nemanja Krstić, Micić 7, Bogdanović 11, Bjelica 5, Marković 4, Kalinić 1, Gagić 12, Nenad Krstić 16, Anđušić, Katić 6, Štimac 4.

SLOVENIJA: Slokar, Lakovič 7, Balažič 9, Joksimović, Murić 3, Blažič 15, Nahbar 7, G. Dragić 15, Z. Dragić 23, Lorbek, Vidmar 3, Begić 10.