Slovenija, Eurobasket 2013: Srbija – Francuska 77:65

Trijumfom protiv selekcije Francuske reprezentacija Srbije osvojila je prvo mesto u grupi „E“ druge faze Evropskog prvenstva u Sloveniji, tako da će u četvrtfinalu „Eurobasketa 2013“ igrati protiv četvrtoplasirane ekipe iz grupe „F“. Izabranici selektora Dušana Ivkovića, iako lišeni pomoći Stefana Markovića i Raška Katića, posle bledih izdanja protiv Belgije i Ukrajine, odigrali su daleko najbolji meč na šampionatu. Naši košarkaši su od samog početka imali punu kontrolu svih dešavanja na parketu ljubljanske dvorane „Stožice“, odigrali odlično u odbrani, bili dominantni u skok igri, pokazali ogromnu količinu želje i borbenosti i u velikom stilu, pre svega zahvaljujući odgovornoj i kolektivnoj igri, savladali moćni francuski tim: Srbija – Francuska 77:65 (19:17, 19:14, 22:20, 17:14).

Odlično su utakmicu počeli reprezentativci Srbije. Veoma hrabro i motivisano, brzo su naši najbolji košarkaši uspostavili željeni ritam. Kapiten Nenad Krstić zagospodario je od samog starta u oba reketa i već posle sedam minuta nanizao deset poena. Usledila je u međuvremenu trojka Nemanje Nedovića, sjajno zakucavanje Nikole Kalinića, što je posle akcije Nemanje Bjelice donelo našem timu solidno vođstvo 17:11 (8. minut). Pokušaje rivala da uhvate rezultatski priključak uspešno je sprečio sa šest uzastopnih poena borbeni Vladimir Štimac. Sredinom druge četvrtine selekcija Francuske je pojačala ritam u odbrani, preuzela inicijativu i dosta bržom igrom stigla do prednosti u 17. minutu – 26:29, čemu su dosta doprinela brojna promašena slobodna bacanja naših igrača (16-7). Ipak usledila je sjajna serija Srbije od 12:2 koju je inicirao raspoloženi Đorđe Gagić, a krunisao kapiten Krstić za vođstvo posle prvog poluvremena od 38:31.

Nastavak meča počeo je trojkama Nemanje Nedovića i Bogdana Bogdanovića, odličnom odbranom i brojnim ofanzivnim skokovima naših reprezentativaca za rekordnu prednost – 50:38 u 26. minutu. Za samo 90 sekundi francuski tim je iskoristio nagli pad koncentracije izabranika selektora Ivkovića i ekspresno preko Tonija Parkera napravio seriju 7:0 (50:45). Odlični Nemanja Nedović uzvratio je sa dve uzastopne trojke, a poenima sa zvukom sirene za istek treće četvrtine Bjelice i solo akcijom Bogdanovića, Srbija je ponovo stekla dragocenu prednost – 64:52. Samopouzdanje našeg tima dostiglo je maksimum u tim trenucima, odbrana je i dalje funkcionisala odlično, a dominacija u napadu najbolje je demonstrirana zakucavanjima kapitena Krstića i sjajnogNedovića – 70:56 (33. minut). Uporni „trikolori“ nisu se predavali, već su uspeli u 38. minutu da smanje na 72:65, kad im je sve nade da mogu do eventualnog preokreta novom trojkom raspršio Nemanja Nedović.

SRBIJA: Nedović 17, Nemanja Krstić, Micić 2, Bogdanović 14,