SRBIJA : LETONIJA

Pobedom protiv selekcije Letonije u četvrtom kolu grupe „B“ reprezentacija Srbije osigurala je plasman u drugu fazu Evropskog prvenstva u Sloveniji. Izabranici selektora Dušana Ivkovića odlično su počeli utakmicu u Jesenicama, već u devetom minutu imali 17 poena prednosti, ali su zbog povremenih padova u igri, trijumf protiv uporne i borbene baltičke selekcije potvrdili tek posle velike borbe u finišu duela: Srbija – Letonija 80:71 (28:15, 10:13, 20:25, 22:18).

Fantastičan početak srpskih reprezentativaca, sa agresivnom odbranom i stoprocentnim šutom iz igre, ispostavio se kao presudan faktor za krajnji ishod utakmice u Jesenicama. Već u prvom napadu Bogdan Bogdanović je pogodio trojku na šta se nadovezao kapiten Nenad Krstić sa sedam poena, što je uz uspešne akcije Nemanje Bjelice i Stefana Markovića donelo dvocifreno vođstvo Srbiji posle samo četiri minuta duela – 14:4. Dominirali su i u nastavku prve četvrtine izabranici selektora Ivkovića, mudro forsirali napade ispod samog koša rivala, gde je Raško Katić sve više pružao sjajnu podršku kapitenu Krstiću . Zato ne treba da čudi što je u devetom minuta Srbija imala čak 17 poena prednosti – 28:11. Usledio je period u kome su naši najbolji igrači pokvarili procenat šuta, napravili dosta grešaka, dozvolili rivalu nekoliko lakih poena, što je uslovilo da Letonci u 15. minutu drastično smanje zaostatak – 32:25. Povratak u ritam i novu energiji Srbiji vratili su defanzivnim rolama borbeni Nikola Kalinić i eksplozivni Nemanja Nedović, a krunisao prvim poenima na šampionatu mladi Nemanja Krstić za sigurnu prednost posle prvog poluvremena – 38:28.

Za prvih šest minuta igre u trećem periodu Srbija je postigla samo dva poena iz igre preko Nemanje Krstića, dok su Nenad Krstić i Nemanja Bjelica bili precizni sa linije slobodnih bacanja. Letonci su na drugoj strani znatno popravili šut za tri poena i zahvaljujući iskusnom Janisu Blumsu i Kristapsu Janičenasu uspeli da se približe na 52:51 u 29. minutu. Istom merom uzvratili su Nemanja Nedović i Bogdan Bogdanović i Stefan Marković koji su šutevima iza linije 6,75 uspeli da odbiju atak uporne baltičke selekcije – 61:55 (33. minut). Ukradena lopta i poeniStefana Markovića, nova trojka Bogdanovića, kao i veoma važan ofanzivni skokNikole Kalinića posle čega je kapiten Krstić poentirao, bili su ključni detalji u finišu meča koji su najavili trijumf Srbije koji su samo potvrdili Nemanja Nedović i Stefan Marković – 80:71.

SRBIJA: Nedović 9, Nemanja Krstić 4, Micić, Bogdanović 9, Bjelica 11, Marković 9, Kalinić 2, Gagić, Nenad Krstić 25, Anđušić, Katić 11, Štimac.

LETONIJA: Meiers 10, Mejeris 5, Freimanis, Blums 12, Berzins, Bertrans 14, Kuksiks 1, Škele 2, Janičenas 18, Strelnieks, Berzins 9, Selakovs.