SRBIJA – CRNA GORA

Reprezentacija Srbije porazom je završila prvi deo Evropskog prvenstva u Sloveniji. U okviru 5. kola grupe „B“, izabranici selektora Dušana Ivkovića izgubili su u Jesenicama od selekcije Crne Gore u meču bez takmičarskog značaja. Još ranije bilo je poznato da će naš tim bez obzira na ishod ovog duela zauzeti prvo mesto u grupi i u drugu fazu „Eurobasketa 2013“ preneti maksimalna četiri boda. Zato je selektorIvković odmarao kapitena Nenada Krstića i plejmejkera Stefana Markovića, a pružio šansu igračima koji su nešto manje igrali na prva četiri susreta. Naši najbolji košarkaši odlično su počeli, brzo stekli dvocifreno vođstvo, imali kontrolu igre punih 30. minuta, ali su u poslednjoj četvrtini naglo popustili, pogotovo u fazi odbrane što ih je na kraju koštalo poraza: Srbija – Crna Gora 76:83 (25:19, 13:14, 21:20, 18:29).

Činjenica da duel nema takmičarski značaj, nije zasmetao našoj startnoj petorci: Micić, Bogdanović, Kalinić, Bjelica i Katić da već posle sedam minuta igre dođe do 11 poena prednosti – 19:8. Ipak, do kraja prve četvrtine koju je inače obeležio Raško Katić (11 poena), crnogorski tim je uspeo da prepolovi zaostatak – 25:19, a u 13. minutu posle nekoliko brzih kontranapada stignu do izjednačenja – 27:27. Nešto bržom igrom i snažnijom odbranom, Srbija je poenimaNikole Kalinića, Bogdana Bogdanovića i Nemanje Bjelice otišla na poluvreme sa minimalnom prednošću – 37:34.

U nastavku meča selekcija Crne Gore je pronašla željeni ritam, uspostavila kontrolu skoka i preko Nikole Vučevića i Alekse Popovića u 25. minutu stigla do preokreta – 45:50. Usledio je tajm-aut selektora Dušana Ivkovića, posle čega su naši reprezentativci zaigrali dosta agresivnije i napravili seriju 13:4 u kojoj se posebno istakao mladi Vasilije Micić – 58:54 (30. minut). Međutim, brzo je došlo do velikog pada u igri našeg tima. Naturalizovani AmerikanacTajris Rajs ubrzo je ubacio je sedam uzastopnih poena, što je posle trojki Seada Šehovića i Nikole Ivanovića Crnoj Gori omogućilo rekordnu prednost – 62:74 (36. minut). Precizni iza linije 6,75 ubrzo su biliBogdan Bogdanović i Nemanja Krstić i najavili neizvesnu završnicu u kojoj je prelomni trenutak bio pogodak Milka Bjelice za zaslužen trijumf Crne Gore – 76:83.

SRBIJA: Nedović 5, Nemanja Krstić 3, Micić 4, Bogdanović 14, Bjelica 11, Marković, Kalinić 7, Gagić 6, Nenad Krstić, Anđušić 3, Katić 19, Štimac 4.

CRNA GORA: Vučević 8, Bakić 2, Suad Šehović 8, A. Popović 10, Sead Šehović 7, Ivanović 8, Bjelica 11, Rajs 12, M. Popović 11, Dubljević.